B. Tech. - Information Technology Program List of Curriculum courses offered

The following are the courses during B.Tech - I, II, III, IV, V, VI, VII & VIII Semesters.


S. NoSubject CodeSubject Name
I SEMESTER
1 A1008 Technical English
2 A1001 Mathematics – I
3 A1004 Environmental Science
4 A1501 Computer Programming
5 A1201 Basic Electrical Engineering
6 A1009 English Language Communication Skills Lab
7 A1502 Computer Programming Lab
8 A1601 PC Software Lab
II SEMESTER
9 A1007 Mathematics – II
10 A1002 Engineering Physics
11 A1003 Engineering Chemistry
12 A1005 Probability, Statistics and Computational Techniques
13 A1503 Data Structures through C
14 A1010 Engineering Physics and Engineering Chemistry Lab
15 A1504 Data Structures through C Lab
16 A1305 Computer Aided Engineering Drawing Lab
III SEMESTER
17 A1013 Managerial Economics and Financial Analysis
18 A1205 Elements of Electrical Engineering
19 A1404 Digital Logic Design
20 A1405 Electronic Devices and Circuits
21 A1505 Discrete Mathematical Structures
22 A1506 Object Oriented Programming through JAVA
23 A1407 Analog and Digital Electronics Lab
24 A1507 JAVA Programming Lab
IV SEMESTER
25 A1508 Operating Systems
26 A1509 Computer Architecture and Organization
27 A1602 Data Communications Systems
28 A1603 Web Technologies
29 A1604 Computer Graphics
30 A2514 Database Management Systems
31 A1605 Computer Graphics and Web Technologies Lab
32 A2516 Database Management Systems Lab
V SEMESTER
33 A1423 Microprocessors and Interfacing
34 A1510 Theory of Computation
35 A1513 Software Engineering
36 A1514 Unix Programming
37 A1515 Computer Networks
38 A1517 Design and Analysis of Algorithms
39 A1427 Microprocessors and Interfacing Lab
40 A1518 Unix Programming Lab
VI SEMESTER
41 A1430 Embedded Systems
42 A1519 Language Processors
43 A1520 Object Oriented Design and Patterns
44 A1521 C # and .NET Framework
45 A1606 Wireless and Mobile Computing
INTERDEPARTMENTAL ELECTIVE - I
46 A1522 Object Oriented Design and Patterns Lab
47 A1523 C # and .NET Framework Lab
VII SEMESTER
48 A1524 Software Project Management
49 A1525 Software Testing and Quality Assurance
50 A1607 Network Security and Cryptography
51 A1608 Mobile Application Development through J2ME
INTERDEPARTMENTAL ELECTIVE - II
PROFESSIONAL ELECTIVE - I
52 A1530 Software Testing and Quality Assurance Lab
53 A1612 Mobile Application Development
through J2ME Lab
54 A1613 Project Work (Stage – I)
VIII SEMESTER
55 A1015 Industrial Management and Psychology
PROFESSIONAL ELECTIVE - II
PROFESSIONAL ELECTIVE - III
56 A1542 System Analysis and Design Lab
57 A1622 Technical Seminar
58 A1623 Comprehensive Viva
59 A1624 Mini Project
60 A1613 Project Work (Stage – II)


ELECTIVES
INTERDEPARTMENTAL ELECTIVE - IINTERDEPARTMENTAL ELECTIVE – II
CodeSubjectCodeSubject
A1016 Human Values and Ethics A1526 Data Mining and Data Warehousing
A1017 Human Resource Management A1222 Power Electronics
A1018 Entrepreneurship A1429 VLSI design
A1019 Business Communication A1337 Robotics
A1020 Intellectual Property and Patent Rights A1148 Air Pollution and Control Methodologies
A1021 Project Planning and Management A1701 Introduction to Aircraft Industry
PROFESSIONAL ELECTIVE - I PROFESSIONAL ELECTIVE – II
A1331 Operations Research A1533 Grid And Cloud Computing
A1527 Rational Application Developer A1614 Business Intelligence and Analytics
A1529 Distributed Operating Systems A1615 Geographical Information Systems
A1609 Building Enterprise Applications A1616 Ad- Hoc and Sensor Networks
A1610 Bioinformatics A1617 Multimedia and Rich Internets
A1611 Image Processing A1618 Service Oriented Architecture


PROFESSIONAL ELECTIVE - III
CodeSubject
A1539 Game Development Using CUDA
A1540 Software Architecture
A1541 Soft Computing
A1619 Information Retrieval Systems
A1620 Semantic Web and Social Networks
A1621 Network Management System